Logo


Středověký hrad

Limassol se pyšní jedním z 9 hradů, které lze na Kypru nalézt (další jsou ve městech Kolossi, Larnaca, Paphos, Famagusta, Kantara, Buffavento, St. Hilarion a Kyrenia). Postavili ho Byzantinci kolem r. 1000 n. l. Ze stejného období pochází i zdejší kaple. 12. 5. 1191 se tu oženil anglický král Richard Lví srdce se svou snoubenkou, princeznou Berengarií Navarrskou. Oba se poté zúčastnili třetí křížové výpravy.

Hrad sloužil v letech 1790 – 1940 jako vězení, nyní je v něm umístěno středovéké muzeum. Zdejší sbírka se týká období od roku 400 n. l. do r. 1870 n. l. Návštěvníci zde mohou vidět celou řadu exponátů: děla, výtvory dřevořezbářů ze 17. a 18. století, obrazy, náhrobní kameny, sochy, brnění, mince, keramické, skleněné i mramorové předměty a mnoho dalšího.

Archeologické muzeum

Archeologické muzeum v Limassolu představuje velmi zajímavou sbírku předmětů, které pocházejí z jeho okolí, a to z období neolitu až římské říše. Zmínit lze např. kamenné sekery z mladší doby kamenné a měděné, keramické výrobky a předměty ze starodávných měst Kourion a Amathus, zlaté šperky (náušnice, prsteny, náhrdelníky), mince, sochy, sloupy, vázy apod.

Muzeum lidového umění

Muzeum lidového umění sídlí v krásně zachované staré budově v Limassolu. Představuje zajímavou sbírku kyperského lidového umění za poslední dvě století, např. národní kroje, gobelíny, výšivky, dřevěné truhly, vesty, pánské kabáty, městské kostýmy, náhrdelníky apod. Dohromady v šesti místnostech najdete přes 500 exponátů. Muzeum bylo založeno v roce 1985 a v r. 1984 mu byla udělena cena Europa Nostra.

Veřejné zahrady

Limassol se může pochlubit mimo jiné přítomností veřejných zahrad podél pobřežní silnice. Najdete zde bohatou vegetaci: eukalypty, borovice a cypřiše. Zahrady jsou navštěvovány jak místními obyvateli, tak i turisty. Uvnitř nich je malá zoo s jeleny, muflony, pštrosy, bažanty, tygry, lvy, opicemi, supy, pelikány a dalšími druhy zvířat. Nedaleko zoo se nachází malé historické muzeum a zahradní divadlo.

Twin Cities Park

Twin Cities Park se pyšní sérií soch, jejichž autory jsou Řekové Costas Dikefalos, Thodoros Papayiannis, Yiorgos Tsaras, Vassilis Vassili, Christos Riganas, Kyriakos Rokos, Manolis Tsombanakis a Yiorgos Houliaras, Kypřané Kyriakos Kallis, Nikos Kouroussis, Helene Black a Maria Kyprianou, Izraelec Saadia Bahat, Němec Victor Bonato a Egypťan Ahmet El-Stoahy.